Od silného deště po sníh a led, zima může způsobit nebezpečné jízdní podmínky.
Tmavé silnice a nepředvídatelné počasí mohou otestovat i ty nejzkušenější řidiče – přečtěte si naše nejlepší tipy pro jízdu v zimním počasí.
Než vyrazíte
Příprava vašeho vozu na cestu, která je před vámi je proaktivním prvním krokem, který vám pomůže zůstat v klidu a bezpečí i při jízdě v zimním počasí. Zde je několik věcí, které můžete udělat, abyste si usnadnili život:
Otestujte svou baterii – zima a voda mohou v zimě způsobit baterii zkázu. Chladné počasí ovlivňuje chemický proces, zpomaluje rychlost nabíjení baterie a ovlivňuje její schopnost udržet nabití. Pokud je vaše autobaterie starší než tři roky, nechte ji otestovat, abyste se ujistili, že je v dobrém stavu. Vyhněte se dalšímu zatěžování baterie tím, že před vypnutím motoru auta na konci cesty zhasnete světla, stěrače a topení.
Vyzkoušejte leštěnku na nábytek – Pokud prší a teplota přes noc klesá, dveře auta se mohou těžko otevírat, protože jsou přimrzlé. Leštěnka na nábytek na silikonové bázi nanesená hadříkem na pryžová těsnění na dveřích a rám pomůže zabránit jejich přilepení.
Doplňte nemrznoucí kapalinu – Zkontrolujte chladicí kapalinu vašeho auta, abyste se ujistili, že je v ní dostatek nemrznoucí kapaliny. To platí i pro ostřikovače skla, což je zvláště důležité, pokud narazíte na mokrou, rušnou silnici a potřebujete udržet čelní sklo čisté. Zamrzlé čerpadlo ostřikovače může také vést k vypálení pojistky, takže vám stěrače budou k ničemu.
Vyměňte lišty stěračů – Lišty stěračů jsou levné, na většině vozidel se snadno vyměňují a při jízdě v zimě je opravdu oceníte. Zkontrolujte stěrače na autě – pokud dojde k prasknutí nebo natržení gumy, je čas na nové lišty.
Zkontrolujte nouzové vybavení – V případě nouze se bude hodit pár nezbytností v kufru vašeho auta. Startovací kabely, deka, svítilna, škrabka na led a malá lopatka, to vše se bude hodit, pokud narazíte na nejhorší živly.
Přibalte si sluneční brýle – Slunce odrážející se od ostrého bílého sněhu může být dokonalou zimní scénou, ale také oslepující pro řidiče. Mějte po ruce sluneční brýle, abyste si chránili oči.
Setkání s živly
Vědět, co dělat v dešti, sněhu a na ledu, vám pomůže cítit se bezpečně na vaší cestě. Co je třeba mít na paměti:
Na sněhu – Vždy očistěte své auto od sněhu, zejména na střeše. Zrychlujte a brzděte plynule a pomalu, abyste zabránili smyku, a pokud se do smyku dostanete, spíše než brzdit nebo sundávat ruce z volantu, do něj jemně zajeďte – například, točte volantem doprava, pokud kloužete doprava.
V mlze – Zapněte přední a zadní mlhová světla a udržujte bezpečnou vzdálenost – alespoň dvě sekundy – od provozu kolem vás. Pokud je mlha velmi hustá, stáhněte si na křižovatkách okno, abyste mohli poslouchat blížící se provoz, který možná nevidíte.
V silném dešti – Snižte rychlost a za přívalového deště zvažte bezpečné zastavení. Jeďte pomalu vodou, abyste se vyhnuli aquaplaningu a poškození vašeho vozu. K posouzení hloubky vody použijte okraj obrubníku – vždy jeďte na nejvyšším místě silnice a nepokračujte, pokud hloubku vody neznáte.
Na ledu nebo při krupobití – Vydejte se pouze na nezbytně nutnou cestu a vždy se vraťte, pokud se podmínky zhorší. Ponechejte až desetinásobek průměrné mezery mezi vaším autem a jiným vozidlem a jeďte pomalu a plynule, vyhýbejte se ostrým zatáčkám nebo prudkému brzdění. Pamatujte, že led není vždy vidět – to, že ho nevidíte, neznamená, že tam není, takže buďte extrémně opatrní. Pokud začnou padat kroupy, bezpečně zastavte, abyste předešli prasklinám na čelním skle, a vždy zůstaňte ve svém autě.
A jaké jsou vaše nejlepší tipy pro jízdu v zimním počasí? Napište nám do komentáře.